�NL�  SİHİRBAZLAR

GEORGE PARKER
BRETT DANIELS
SHIMADA
HANS KLOK
JAMES DIMMARE
MICHAEL AMMAR
ALDO COLOMBINI
LANCE BURTON
JEFF MCBRIDE
DAVID COPPERFIELD
HARRY HOUDINI
HARRY KELLAR
ROBERT HOUDIN

             

                       

 

                 

                      DAVID COPPERFIELD (DÜNYANIN EN ÜNLÜ SiHiRBAZI)

David 16 Eylül 1956'da Metuchen,NewJersey'de dünyaya geldi.Hyman ve Rebecca Kotkin'in tek ogullari David Kotkin henüz on yasindayken gosteri yapmaya basladi.Erkek giyimi üzerine bir dukkanin sahipleri annesi ve babasi onun ilk gonüllü seyircisiydiler.

Küçük David bir gün kendisine vantrologlugun ün getirecegini düsünüp vantrolog kuklasi almak amaciyla sihirbazlik malzemeleri de satan bir dukkana gitmis.Dukkanin sahibi o sirada musterilerine sihirbazlik numaralari yapiyormus.Iste o an David bu sihirli dünyanin cekim alanina kapilmis ve sihirbazlik isinin o aptal kuklalardan cok daha havali oldugunu farketmistir.

O günden sonra David sihirbazlik ve sihirbazlarla ilgili bulabildigi her seyi okumaya,bulabildigi her numarayida satin almaya basladi.Oturdugu yere yakin olan butun sihirbazlarin gosterilerine de gitmeye baslamisti.Sihirbazlik dünyasi onu tamamen kendine cekmisti.

12 yasindayken her gosterisi icin 5 dolar alarak,profesyonel bir gostericiye donusmeye basladi.16 yasina geldiginde ise NewYork üniversitesinin Tiyatro bolümü ona sihirbazlik sanatiyla ilgili ders vermesini teklif etti.

Ilk gosterilerinde 'Davino' ismini kullanan David Kotkin bir muhabirin ona Copperfield demesiyle birlikte David'inde kulagina hos gelen bu ismi kullanmaya karar verdi.Büyülü ismi Copperfield'i almis olarak sahne hayatina atildi.Chicago'da 'The Magic Man'(Büyülü Adam) prodüksiyonunda rol aldi.Bu yapimda sahnede sihirbazlik gosterileri yapiyor,sarki soyluyor ve dans ediyordu.Ve o ancak 18 yasina yeni girmisti.

Bu sov Copperfield'e ileride yapacagi sovlarin sekli hakkinda fikir vermisti.Geleneksel ve resmi numaralar yerine,her numaranin tek basina bir sova donustugu gosteriler hazirlamaya basladi.The Magic Man sovu David'in adinin duyulmasini kolaylastirmis ve ünlü ABC televizyonu Copperfield'in reklamlarinda oynamasi teklifini yapmistir.Bu David icin artik bir donüm noktasiydi ve bu ona kariyeri icin gerekli gücü saglayacakti ve sagladida.

CBS televizyonuyla yaptigi 15 bolumluk sihirbazlik dizisiyle birlkite ABD sov dunyasinin en taninmis ismi olmayi basardi.Ise ilk atildigi yani sihirbazlik malzemeleri almaya basladigi 10 yasinda ileride bu kadar büyük bir üne sahip olup,1993-1994 yillarinda 55 milyon dolar gibi inanilmaz bir kazanc saglayacagini düsünmesi imkansizdi.

CBS televizyon sovundan sonra 1994 yilindan baslayarak icinde Istanbul'unda bulundugu Dünyanin hemen her büyük kentinde büyük sovlar düzenledi ve sovlarinin olaganüstü basarisi onu dünyanin bir numarali illüzyonisti yapti.

 

HARRY HOUDINI ( EN ÜNLÜ KAÇMA SiHiRBAZI)

Houdini,Dünyanin en büyük kaçip kurtulma cambazi ve dünyaca taninan sihirbazi 6 Nisan 1875'te Wisconsin'de dogdu.Gercek ismi Eric Weiss'dir.Sihirbazliga o da diger unlu sihirbazlar gibi cok küçük yasta henuz 6 yasindayken hobi olarak basladi.Sonralari Dünya sihirbazlik ustasi olan Robert Houdin'e ozenip,ona benzemek istediginden ismini Harry Houdini olarak degistirdi.

Onceleri sirk usulü hünerlerini gosterilerinde sergiledi.(Hokkabazlik,el cabuklugu gibi...)Ancak daha sonra gosteri sanatinin sihirbazlik ustaligi kadar onemli oldugunu anlayacakti.Sirk usulü gosteriler kisa ve tatsizdi.

1890-1891'de kardesi Theo'yla birlikte 'Houdini Kardesleri' adinda gosteriler düzenlediler ancak gösterilerinde büyük basari elde edemediler.Bunun üzerine 1892 Ekiminde babalarida ölünce annesi ve 2 kardesine bakmak zorunda kaldi daha 18 yasinda bile olmayan Houdini.

Metamorfoz numarasi (Dönüsüm sandigi) sayesinde is bulmak amaciyla kardesiyle gittikleri Chicago'da sans yuzlerine guldu.1894'de NewYork'ta sahneye cikarken tanistigi Haudini Bess'le evlendi ve eside gruba katildi buna karsilik kardesi Theo kendi isini kurmak icin gruptan ayrildi.

Harry ve Bess boylece Houdiniler'i olusturdular.Harry Houdini kaçma numarasindaki ustaligindan dolayi nihayet 1898'de büyük çikisini gerçeklestirdi.1899'da bu tür numaralari henuz bilmeyen Avrupa'ya yerlestiler.Avrupa'yla birlikte Houdinilerin adini tüm dünya duymaya basladi.Gösteri yaptigi her yerde bilhassa ünlü kaçma numarasiyla mansetlerden inmiyordu.

Houdini ciftinde Amerika'ya donmek icin büyük bir özlem belirdi ve Amerika'ya son derece ünlü olarak döndüler.Sovlari icin büyük miktarda paralar talep edilmeye baslanmisti.

Harry Houdini 1926 yilinda zaten hasta olan apandisitine ogrencisinin gerceklestirmek istedigi dayaniklilik numarasi nedeniyle ünlü sihirbaza iki - üç sert yumruk vurusundan sonra apandisidi daha da hastalandi ve 15 gün sonra Detroit'te öldü.

Houdini o zamanin en ünlü sihirbazlarindandi ve en onemli numarasi her yerden,hücrelerden,kafeslerden,kelepçelerden rahatlikla cikabilmesi bütün dünyaca hayranlikla izlenmistir

 

HARRY KELLAR

On bir yasindaki çocuk Buffalo'nun disindaki tozlu yolun son metrelerini asindiriyordu.Bir yandanda belkide daha önce 100 kez bakmis oldugu bir gazete ilanina bakiyordu.Ilanda ''Ava'nin Fakiri için asistan olarak çalisacak bir asistan araniyor.'' yaziyordu.Ava'nin Fakiri olarak bilinen kisi ise o dönemin ünlü sihirbazi Isaiah Harris Hughes'du.

Ilan gazetede günler öncesinde çikmisti ve Küçük Keller'in ümidi pek yoktu mutlak bu isi ondan önce baska birinin tuttugunu düsünüyordu.Görkemli evin bahçesinde onu önce küçük sirin bir siyah köpek karsiladi.Keller köpegi severken set görünüslü biyikli bir adam evden çikti ve Keller'in yanina geldi.Bu adam ünlü sihirbaz Harris Hughes yani diger adiyla Ava'nin Fakiri'ydi.Is içinmi geldigini sordu.Kellar basini evet anlaminda salladi.Sihirbaz Keller'in adini da ögrendikten sonra gülümseyerek Keller'in ise alindigini söyledi.Sebebi basitti:Bir çok cocuk is için basvurmustu ancak bahcedeki sirin köpek hepsine havlamisti.Hughes'ta isi köpeginin sevdigi ilk kisiye isi verecegine karar vermisti.Bu da Keller olmustu.Dolayisiyla da Hughes isi Keller'e verdi.Harry Keller bu karsilasmadan sonra hayatini ve isminin yazilisini degistirecekti.

Keller ayda birkaç dolar,yatacak yer ve turnelerdeki yol masraflari karsiliginda ise alinmisti.Bu Amerikan Iç Savas yillarinda bir cocugun isteyebilecegi en iyi sartlardi.Ava'nin fakiri Keller'a prova yapmak icin ve ona yardim edebilsin diye sihirbazlik donanimlarini ögretti ve birkac hafta sonra büyük bir turneye çiktilar.

Keller turne boyunca dünyaca taninan bu büyük sihirbaza yardimci oluyor,seyircilerden gerekli sapkalari,saatleri vs...aliyor Hughes'da bunlari numaralarinda kullaniyordu.Kisacasi Keller unlü sihirbazla seyirciler arasindaki bagi sagliyordu.Turneler çok basarili gecti ve ünlü sihirbaz Hughes emekli oldu.Keller'de artik kendi gösterisini düzenlemek zorunda oldugunu hissetti.

O zamanki ünlü sihirbazlardan olan Heller'la olan isim benzerligini kaldirmak için soyadini Keller'den Kellar olarak degistirdi.Kenid gösterisini düzenlemeden önce Davenport Kardeslerin yaninda asistan olarak calisti.Daha sonra 'Kraliyet Illüzyonistler'adli bir sirkette calistiktan sonra kendi gösterilerini düzenlemeye basladi.

Hughes ve Davenport Kardesler'den ögrendigi numaralari kendi yorumuyla yeniden degistirip sovlarinda sergilemeye basladi.San Francisco ve Uzak Dogu turnelerinde kendine özgü yorumlariyla birçok ülkede ün elde etti.Bu arada emekli olan hocasi Hughes'a gösterilerinin kopyalarini da postalamayi da unutmadi.

Yillar geçtikçe yorulan Kellar emekliligi ile birlikte California'da bir ev yaptirdi ve içinde yeni numaralar ve yetenekli sihirbazlar yetistirdi.10 Mart 1922'de hastalik sonucu ölmesiyle sihirbazlik hayati da noktalanmis oldu.

 

ROBERT HOUDIN (MODERN SiHiRBAZLIK SANATININ YARATICISI)

1805'de dogan Robert gençliginde bir saatçinin yaninda çirak olarak çalisiyordu.Saat tamiriyle ilgili bir kitap almak amaciyla gittigi kitapçidan yanlislikla sihirbazlikla ilgili bir kitap aldi.Aldigi bu kitap onun ilgisini sihirbazliga çekmeyi basarmis ve sihirin bilimsel dünyasiyla ilgili bu kitap ona bir çok sihirbazlik numarasi da ögretmisti.Robert sihirbazlikla ilgili numaralari biliyor ancak bunlari sunmayi henuz ögrenmemisti.

Robert bir zaman sonra Houdin adinda genç bir bayanla evlendi ve o günün geleneklerine uygun olarak Robert Houdin ismini aldi.Zamanin sihirbazlarina oranla Houdin'in sahne dekorasyonu çok sadeydi.Fakat çok ilginç Uzak Dogu mobilyalari kullanir ve sürekli smokin giyerdi.Houdin bu tarzi ile sahnede göstericinin yani kendisinin ön planda olacagi showlar düzenledi.Saatçilik mesleginden de yararlanarak bir çok mekanik illüzyon yapmayi basardi.

En çok hatirlanan numarasi "Kursun Yakalama Illüzyonu"dur.Bu illüzyonda seyicilerden biri bir kursuna isminin bas harflerini yazar ve kursunu tüfege koyup sahneye duran Houdin'e ates ederdi.Houdin kursunu disleri arasinda yakalardi.Seyircinin yazdigi bas harfler de kursunun üzerinde yazili olurdu.

Emekliye ayrildiginda modern sihirbazlik sanatinin ilk sihirbaziydi.Son günlerini yeni icatlar ve numaralar kesfederek geçirdikten sonra 1871 yilinda 66 yasinda öldü.

 

ANASAYFA